Most, hogy már a fennmaradó szabimat töltöm, végre nemcsak a nap végén, vagy hétvégén tudok az álláskereséssel foglalkozni, hanem akár egész nap, amire szükség is van. Nem tudom, kinek milyen tapasztalatai vannak, de nekem szinte az egész napomat kitöltik az álláskereséssel kapcsolatos tennivalók. Reggeltől késő délutánig el tudok velük bíbelődni.
Hogy miért? Eddig legalább két napom az önéletrajzom frissítéséről szólt, valamint egy szövegírói portfóliót is össze kellet állítanom az eddigi munkáimból. Az önéletrajzomból rögtön két verziót készítettem. Egy szolidabbat a marketinges munkatárs pályázatokhoz és egy kicsit extrábbat a reklámügynökségi pályázatokhoz. Ja, és mindkettőből egy-egy angol verziót is írtam. A portfólió összeállításához megnéztem pár YouTube tutorialt. De mivel a nyilvánosan megjelenő munkáimat folyamatosan screenshotolva mentettem, a tippek elsajátítása után már gyorsan haladtam.
A többi napom most már javarészt a kereséssel és az első jelentkezések elkészítésével telik. Most, hogy már vannak kész pályázati anyagaim, gyűjtögetem a hirdetéseket. Végig bogarászom az álláskereső portálokat. Mást nem nagyon nézek, mert mire ezeknek a végére jutok, elmegy legalább 4 órám. Hogyan szelektálok a hirdetések között? Bevallom, először sehogy, csak mindent begyűjtök, ami a szakmai tapasztalatom alapján releváns. Csak azokat a hirdetéseket hagyom ott, ahol vannak, amelyek kifejezetten antipatikus hangvételt ütnek meg, pl. “ne jelentkezz ha” és/vagy egynél több felkiáltó jelet használnak. Nem is értem azokat, akik az álláshirdetést népokításra használják, és ezzel negatív reklámot szórnak saját magukra.
Közben természetesen a barátaim és volt kollégáim is megígérték, hogy nyitott szemmel és füllel járnak. Van, aki linkekkel segít, de többen azt is felajánlották, hogy elküldik az anyagaimat az ismerőseiknek. Sőt, múltkor egy barátomtól kaptam egy elérhetőséget, amit egy ismerőse ismerősének megosztott posztjából másolt ki nekem. Egy friss startup keresett social média managert, és velük már le is ültem kávézni, azaz kötetlenül csacsogni magamról és a munkatapasztalatomról. Bemelegítő interjúnak kiváló volt. Családon belül viszont nem kérek segítséget, mert azt nem szeretném, ha valahova betennének. Nekem bőven elég, ha valaki egy-két jó szóval ad hátszelet, többre nem vágyom.
Remélem, hogy a pályázati anyagaim felhívják magukra a figyelmet, behívnak, és a többit majd én intézem. Az interjúkat szeretem, általában jó benyomást keltek, kivéve egy emlékezetes esetet, amikor annyira nem voltam szimpatikus, hogy bármit mondtam magamról, az ő ideális jelöltjük, na, ő pont ilyen nem lehetett, mert náluk csak az bírta a tempót, aki pont nem olyan volt, mint én. Alig vártam, hogy onnan kijöhessek, úgy éreztem, egy néma füttykoncert volt a kíséretem. De ezt az egy esetet leszámítva, szerencsésnek tartom magam. Lehengerlő ritkán vagyok, ellenben, ami számomra a lényeg, hogy belül ura vagyok a helyzeteknek, és igyekszem a legjobbat felelni a kérdéseikre, még a „miért váltok?” imádott kérdésükre is.
A szakértő véleménye:
A személyes kapcsolatrendszer és a közösségi média használata kiválóan kiegészíti az állásportálok kínálatát, érdemes mindenhol nyitott szemmel járni
Az önéletrajzok és a motivációs levelek "állásra szabása" számos veszéllyel járhat. Sokszor az álláskereső is elfelejti vagy összekeveri, hogy mely pozícióra mivel is jelentkezett, ami az első körös, telefonos interjú során kellemetlen pillanatokat tud okozni. Javasoljuk, hogy mindenhova egységes profillal vagy önéletrajzzal jelentkezz, és a motivációs- vagy kísérőlevélben emeld ki jobban a releváns tulajdonságaidat.
Két álláskeresőt követünk 4 héten keresztül. Naplózzuk, hogyan készülnek fel az álláskeresésre, hová jelentkeznek, és hogyan viselik az esetleges kudarcokat.
Önéletrajzukat és az álláskeresés folyamatát HR-esek értékelik ki, így az is kiderül, mi az, amit érdemes ellesni tőlük, és mi az, amit érdemes máshogy alakítani.
Tematika a 4 hétre:
Az első héten álláskeresőink bemutatkoztak, és meghatározták a céljaikat, illetva azt, hogy milyen csatornán fognak állást keresni. Petra első posztját ide kattintva olvashatják, Dóra posztjáért pedig ide kattintsanak.
A második héten a következőkre helyezzük a hangsúlyt: Hogyan keres állást? Milyen egy napja? Hogyan használja a közösségi médiát és a kapcsolatrendszerét? Ezt a témát olvashatták most Dórától.
A harmadik héten megvizsgáljuk az álláskeresők önéletrajzait és a motivációs leveleiket. Hogyan, hány verzióban készültek ezek?
A negyedik héten pedig az álláskeresők összegzik, változtak-e az eredeti céljaik, és mi az, amit másképp csinálnának. Mi az, ami sikerült, és mi az, ami nem? Mit tanultak az álláskresési folyamatból?
A posztokban bemutatott módszereket profik elemzik és értékelik.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.