Állásinterjú-hegyek a borterasztól az ügyfélszolgálatos munkáig

Állásinterjú-hegyek a borterasztól az ügyfélszolgálatos munkáig

Álláskereső Petra
2017. április 21. péntek, 12:26
munka álláskeresés önéletrajz motivációs levél

Az elmúlt héten több interjún vagy elő-interjún is részt vettem személyesen és online. Különböző területekről kaptam visszahívásokat, és olyan is volt, aki visszautasította a jelentkezésemet.

Egy adminisztrátori pozíció volt az utóbbi, ahonnan az a visszajelzés érkezett, hogy nem az én CV-met találták a legmegfelelőbbnek. Tekintve, hogy az önéletrajzom tele van turisztikai területen szerzett menedzser és recepciós tapasztalattal, ezt nem is csodálom, bár adminisztratív területen ennek megfelelően elég sokat dolgoztam már.

Két étteremből visszahívtak, hogy szeretnének behívni interjúra felszolgáló-állásra. Ezekre el is mentem, és még nem kaptam visszajelzést, de ha fel is ajánlják az állást, nem fogom elfogadni az ajánlatot, mert a fizetés nem éri el az általam elvárt minimumot. Ezen kívül az egyik állás egy nagyobb szállodából érkezett, és ez az a környezet, amelybe cseppet sem vágyom vissza.

shutterstock_503540698.jpg

Folytattam a munkakeresést, többek között egy borteraszra is jelentkeztem a Balaton-parton, ez egy kisebb hely, és termelői borokat árul; illetve egy olyan ügyfélszolgálatos/adminisztratív pozícióra, amelyet otthonról is lehet végezni. Ők már válaszoltak is, egy külföldi cégről van szó, és "elő-interjút" kértek, ami azt jelenti, kérdéseket tettek fel e-mailben, ezekre kellett válaszolnom. Mivel az ügyfelekkel angolul kell levelezni, felsőfokú angoltudásra van szükség, ezzel az első körrel ezt mérték. Várok a válaszra, ha ezen átjutok, lesz még egy chat-interjú és két kör Skype-interjú.

A képességeket hangsúlyozom

Ezekre az állásokra természetesen különféle önéletrajzokkal jelentkezem. Korábban sok cikket és  blogposztot olvastam arról, hogyan érdemes megcélozni a különböző szakterületeket, ennek megfelelően jelenleg két CV-m van; egy, amellyel vendéglátós helyekre jelentkeztem, és egy, amellyel adminisztratívabb jellegű munkákra, például a fent említett ügyfélszolgálatos állásra. A kettő között egyébként nincs sok különbség (ez lehet, hogy hiba), csak annyi, hogy az egyikben a hoteles tapasztalataimat helyeztem előtérbe, a másikban pedig az adminisztratív, illetve nyelvtanári tevékenységemet. Mivel mindig több területen tevékenykedtem, “képesség-alapú” (skill-based) önéletrajzom van, tehát nem a tanulmányokkal kezdődik, hanem az erősségeimmel, aztán pedig a munkatapasztalattal.

Mivel a munkáim nagy része angol nyelven történt, ezért minden CV-mből van egy angol, sőt sokszor, ha frissítem, előbb az angolt írom újra, azután hozzáigazítom a magyart.

Motivációs levél: csak ha muszáj

A motivációs levéllel bevallom, hadilábon állok, olyan szempontból, hogy egy kicsit feleslegesnek tartom. Természetesen, ha kérik, megírom és elküldöm, de ha nem muszáj, azaz nincs külön feltüntetve, nem szoktam, mert mindegyik egy sémára épül, és szerintem nem ad semmi plusz információt, azon kívül, hogy a jelölt meg tud írni egy levelet (vagy össze tud egyet ollózni az internetről). Így, ha lehet, én elkerülöm.

Számomra sokkal szimpatikusabbak a kicsit kreatívabb megoldások; a fent említett ügyfélszolgálatos pozícióra teljesen hétköznapi kérdésekre kellett írásban válaszolnom, természetesen olyan választékosan, amennyire csak lehetséges: Mit csináltam a legutóbbi szülinapomon? Mi volt a legnagyobb kihívás az életemben?  - és hasonlók.

Az összes eddigi olyan munkámhoz, amit valóban szerettem, nem külön motivációs levelet írtam, hanem előzőleg utánanéztem a cégnek, és magában az e-mailben, amelyben jelentkeztem, megpróbáltam olyan hangvételt megütni, amely illik az aktuális munkáltatóhoz, leírtam, miért tetszik annyira a pozíció és miért érzem magamat arra megfelelőnek. Lehet, hogy szimplán ezt kéne tennem egy motivációs levélben is, engem sajnos sokszor akadályoz a hivatalos hangnem, illetve, ha ez külön elvárás.

Kíváncsi vagyok, szakértő szemmel mit lehetne javítani az önéletrajzomon, biztos vagyok benne, hogy van mit. Mivel a személyes találkozások és a Facebook sokszor nagyobb szerepet töltött be a munkáim megtalálásában, kicsit “csalódott” vagyok a munkaerőpiacon sokszor jelen lévő kommunikáció miatt, szívesen fogadok tanácsot.

Megmutatjuk Petra önéletrajzát és motivációs levelét. Egy szakembert is megkérdeztünk, mit gondol ezekről és az állásinterjún tapasztaltakról. 

  • Már nem szabad meglepődni azon, ha az első körös állásinterjút váratlanul, telefonon bonyolítják le. Így ha megpályáztad álmaid állását, érdemes észben tartanod, hogy milyen anyagot küldtél nekik, és miket fogalmaztak meg elvárásként a hirdetésben.
  • Ha az első körös interjú emailben történik, alaposan gondold át a válaszaidat, törekedj a kreatív fogalmazásra, és mindig ellenőrizd a helyesírásod!
  • Ha valamelyik idegen nyelv tudása is alapfeltétel egy állás betöltésénél, szinte biztos lehetsz abban, hogy emailes, telefonos vagy személyes interjú esetén a nyelvtudásodat is tesztelni fogják.

Petra önéletrajza

eszter_cv_magyar_admin_pl-1.jpg

eszter_cv_magyar_admin_pl-2.jpg

 A szakértő véleménye:

  • Nem érdemes minden egyes megpályázott állásra külön önéletrajzot írnod. Azonban, ha az eddig megszerzett tapasztalataid alapján többféle munkakörre is tudsz pályázni, érdemes több önéletrajzot készítened. Mindegyikben az éppen megcélzott munkakörre vonatkozó tapasztalataidra, skilljeidre fókuszálj.

Petra motivációs levele

eszter_moti_level.jpg

 A szakértő véleménye:

  • A motivációs leveledben sose a jelentkezésedben leírtakat ismételd. Fontos, hogy olyan információkra térj ki benne, melyek tovább árnyalják a személyiségedet, tapasztalataidat és a tudásodat.
  • Kerüld a megszokott sablonokat, kezdd akár a személyes kötődéseddel vagy egy rövid történettel a leveled, mert egy egyedi hangvételű motivációs levéllel könnyen kitűnhetsz a pályázók közül. Jó, ha tudod: nagyon sok helyen sajnos nem olvassák el a pályázók motivációs leveleit.

Két álláskeresőt követünk 4 héten keresztül. Naplózzuk, hogyan készülnek fel az álláskeresésre, hová jelentkeznek, és hogyan viselik az esetleges kudarcokat.

Önéletrajzukat és az álláskeresés folyamatát HR-esek értékelik ki, így az is kiderül, mi az, amit érdemes ellesni tőlük, és mi az, amit érdemes máshogy alakítani.

Tematika a 4 hétre:

Az első héten álláskeresőink bemutatkoztak, és meghatározták a céljaikat, illetva azt, hogy milyen csatornán fognak állást keresni. Petra első posztját ide kattintva olvashatják, Dóra posztjáért pedig ide kattintsanak.

A második héten a következőkre helyezzük a hangsúlyt: Hogyan keresnek állást? Milyen egy napjuk? Hogyan használják a közösségi médiát és a kapcsolatrendszerét? Erről a témáról itt olvashatnak Dórától és itt Petrától.

A harmadik héten megvizsgáljuk az álláskeresők önéletrajzait és a motivációs leveleiket. Hogyan, hány verzióban készültek ezek?

A negyedik héten pedig az álláskeresők összegzik, változtak-e az eredeti céljaik, és mi az, amit másképp csinálnának. Mi az, ami sikerült, és mi az, ami nem? Mit tanultak az álláskeresési folyamatból?

A posztokban bemutatott módszereket profik elemzik és értékelik.

munka álláskeresés önéletrajz motivációs levél Álláskereső Petra 2017. 04. 21. Tovább
komment

Ajánlott bejegyzések:

  • Végtelenül menő projekteket intézhetsz az Index címlapjára Végtelenül menő projekteket intézhetsz az Index címlapjára
  • Hogyan válaszoljunk a legnehezebb kérdésre az állásinterjún? Hogyan válaszoljunk a legnehezebb kérdésre az állásinterjún?
  • Túl a legfurcsább állásinterjún Túl a legfurcsább állásinterjún
  • Egy rettenetes és egy tanulságos állásinterjú Egy rettenetes és egy tanulságos állásinterjú
  • Családon belül nem kérek segítséget Családon belül nem kérek segítséget

A bejegyzés trackback címe:

https://allas.blog.hu/api/trackback/id/tr5612436607

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Keresés

Friss topikok

  • Online Távmunkás: A lényeg az, hogy ne sablon válaszokat adj és ki tudd zökkenteni az interjúztatót a saját sablonai... (2017.06.02. 18:14) Hogyan válaszoljunk a legnehezebb kérdésre az állásinterjún?
  • geegee: Erre a hol-látja-magát-5-év-múlva kérdésre adja már meg nekem valaki a jó választ... Ha aszondom, ... (2017.04.30. 02:17) Túl a legfurcsább állásinterjún
  • exterminador: @Online Távmunkás: van egy motivációs levél ötletem, lehet, hogy egyszer elsütöm, hátha sikerül ki... (2017.04.21. 22:35) Egy rettenetes és egy tanulságos állásinterjú

Címkék

adserver (1) ajánló (2) állás (11) álláshirdetés (1) állásinterjú (4) álláskeresés (11) indamedia (3) index (1) kreatív (1) motivációs levél (2) munka (7) munkahely (3) munkanélküliség (1) önéletrajz (2) online (1) projekt manager (1) sales (1) siker (1) szakértő (3) tanácsok (2) Címkefelhő

Friss topikok

  • Online Távmunkás: A lényeg az, hogy ne sablon válaszokat adj és ki tudd zökkenteni az interjúztatót a saját sablonai... (2017.06.02. 18:14) Hogyan válaszoljunk a legnehezebb kérdésre az állásinterjún?
  • geegee: Erre a hol-látja-magát-5-év-múlva kérdésre adja már meg nekem valaki a jó választ... Ha aszondom, ... (2017.04.30. 02:17) Túl a legfurcsább állásinterjún
  • Online Távmunkás: Manapság a Skype már teljesen bevett módszer interjúkra, főleg külföldi munkáltatóknál. Csak a leg... (2017.04.28. 19:01) Túl a legfurcsább állásinterjún
  • Utolsó 20

Blogajánló

A magyar stratégiához hasonló megközelítésű a spanyolok viszonya a kínai autóiparral Spanyolország szocialista kormánya az EU és az Egyesült Államok álláspontjához képest kifejezetten barátságos viszonyt ápol a kínai kereskedelmi partnerekkel, azon belül is elsősorban a kínai akkumulátor és autógyártókkal.A spanyol gazdaság egyik legfontosabb ágazata az autógyártás, és az ahhoz… varkonyigabor.blog.hu
blog.hu

Archívum

  • 2020 március (2)
  • 2019 január (2)
  • 2017 június (1)
  • 2017 április (9)
  • Tovább...

Feedek

  • RSS 2.0
    bejegyzések, kommentek
  • Atom
    bejegyzések, kommentek
XML
Álláskeresők blogja © 2017
süti beállítások módosítása
Dashboard